Jaka lodówka turystyczna jest dla mnie najlepsza ? 0
jaka lodówka jest dla mnie najlepsza

"Jaką lodówkę wybrać aby spełniła moje oczekiwania? "

 

Lodówki Termoelektryczne.

 

Zasada na której opiera się działanie lodówek termoelektrycznych została wynaleziona już w roku 1834, przez francuskiego fizyka Pana Jean Charles Athanase Peltier. Stąd też ogniwa stosowane w  układach termoelektrycznych nazywane są płytkami Peltiera. Zasada ich działania polega na tym, że poprzez przepływ prądu stałego przez miejsce połączenia różnych metali powstaje ciepło lub chłód w zależności od kierunku przepływu prądu. efekt ten wzmacniany jest przy wykorzystaniu wymienników ciepła  oraz wentylatorów. 

 


 

Technologia Peltiera wykorzystywana w lodówkach termoelektrycznych pozwala na obniżenie temperatury w lodówce lecz również podniesienie tej temperatury do dość wysokich temperatur. Należy tu również wspomnieć że temperatura którą osiągniemy docelowo w lodówce, jest bardzo mocno zależna od temperatury otoczenia. 

Różni producenci w swoich lodówkach oferują różne wydajności. W lodówkach tzw "marketowych" możemy osiągnąć temperaturę do 18° C poniżej temperatury otoczenia, natomiast np. w lodówce Dometic TCX 21, możemy osiągnąć temperaturę nawet do 30° C niższą niż temperatura otoczenia, z zastrzeżeniem że obie z tych lodówek nie osiągną temperatury ich zawartości niższej niż 5 °C. Na co nie pozwala technologia ogniw Peltiera.

Technologia Peltiera pozwala jednak również za zagrzanie do wysokich temperatur, przykładowo lodówka TCX 21 może nagrzać do temperatury 60 °C. 

 

Najbardziej znaczącym parametrem określającym wydajność lodówek termoelektrycznych  jest Δ T, czyli różnica temperatury zewnętrznej a temperatury wewnętrznej jaką może osiągnąć dana lodówka, wyrażona w °C

 

Termoelektryczne lodówki pozwalają osiągnąć temperaturę wkładu ok 5 °C, jest to jednak inna technologia niż technologia kompresorowa, a co za tym idzie potrzebuje więcej energii elektryczne niż lodówka kompresorowa do schłodzenia tych samych produktów. 

Lodówki termoelektryczne najczęściej występują w wersji lodówek przenośnych. 

 

 

Lodówki Termoelektryczne to...

 

      - Niska Cena w porównaniu do lodówek kompresorowych

      - Waga, lodówki termoelektryczne są dużo  lżejsze niż lodówki kompresorowe ( łatwość transportowania)

      - Różnorodność zasilania 12/24v oraz 230v

     - Lodówki Dometic posiadają zabezpieczenie pod napięciowe, które jeśli dojdzie do nadmiernego rozładowania akumulatora, wyłączy lodówkę, abyśmy mogli uruchomić pojazd. 

     - Doskonała praca nawet w pochylonej pozycji 

           

 

Zastosowanie

 

Zastosowań może być tyle ilu jest klientów, lecz poniżej przedstawię najczęstsze sposoby wykorzystywania lodówek termoelektrycznych.

 

      - Przewóz leków i kosmetyków 

      - Przewóz napojów i jedzenia ( produktów które nie potrzebują mrożenia )

      - kilkudniowe wypady turystyczne ( z stałym nieograniczonym dostępem do prądu) 

      - Transport ciepłego jedzenia ( np. ciepły bigos :) )

 

Lodówki kompresorowe 

 

Lodówki kompresorowe wykorzystują technologię kompresorową bardzo zbliżoną do tej którą znamy z lodówek domowych, czy zasady działania klimatyzacji samochodowej.Od lodówek domowych różnią się np. zabezpieczeniami jakie posiadają. Lodówka domowa niezbyt lubi transportowanie i przechylanie, natomiast lodówki kompresorowe turystyczne z założenia często są transportowane więc musza posiadać zabezpieczenia. 

 

 Urządzenia kompresorowe wykorzystują czynnik chłodniczy który krążąc w układzie gazowym lodówki i zmieniając swoje stany skupienia, pobiera poprzez parownik ciepło z lodówki i oddaje je na zewnątrz przy pomocy skraplacza.

 

 

Lodówki kompresorowe nie są tak zależne od temperatur zewnętrznych jak lodówki termoizolacyjne. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych w lodówkach kompresorowych mamy nawet możliwość zamrożenia produktów które przewozimy. 

 

Lodówki kompresorowe występują w różnych wersjach, możemy znaleźć je w następujących wariantach:

      - Przenośne np. Dometic CFX 3 35

      - Pod zabudowę np. Dometic CRX 50, czy CD 20

      - Agregaty ( jest to zestaw kompresora z skraplaczem i parownikiem) dzięki takim zestawom możemy zabudować lodówkę tam gdzie chcemy. Wystarczy wykonać samemu lub zamówić box termiczny o takich kształtach jakie potrzebujemy, następnie w wspomnianym Box-ie montujemy agregat czyniąc z niego lodówkę lub zamrażarkę.  Często takie zabudowy wykonujemy  na jachtach które pływają w rejsach dookoła świata, przez wiele lat bez awaryjnie.   

 

Kompresorowe lodówki Dometic dzięki swojej konstrukcji świetnie sprawdzają się na jachtach podczas przechyłów, czy w samochodach wyprawowych gdzie droga nie zawsze jest płaska jak stół. 

 

Lodówki kompresorowe to...

      - Możliwość osiągania niskich temperatur, a nawet minusowych niezależnie od temperatury otoczenia 

      - Dość niski pobór prądu 

      - Lodówki Dometic posiadają zabezpieczenie pod napięciowe chroniące akumulator przed nadmiernym rozładowaniem

      - Duża różnorodność lodówek przenośne, pod zabudowę, agregaty

      - Kompresorowe lodówki Dometic ( przenośne ) w większości przypadków posiadają zasilanie 12, 24 oraz 230 v

 

 

 

Zastosowanie 

      - Transport napojów i jedzenia ( ciężarówki, kampery, jachty i wiele wiele więcej)

      - Transport leków i kosmetyków 

      - Lodówki kompresorowe można zabierać na długie trasy i wycieczki 

      - Kompresorowe lodówki od firmy Dometic ( po odpowiednim przygotowaniu takiej lodówki przez producenta) służą do przewozu organów do przeszczepów, próbek krwi, czy próbek wody do badań. 

 

Lodówki kompresorowe Dometic bardzo często zabudowywane są w kamperach, jachtach, ciężarówkach, autobusach rejsowych...

 

Lodówki Absorpcyjne 

 

Roztwór amoniaku o dużym stężeniu podgrzewany jest w warniku i wydziela amoniak w formie gazowej pod dużym ciśnieniem. Skrapla się on w skraplaczu i odparowuje po połączeniu z wodorem. Proces ten zabiera ciepło z komory lodówki. Amoniak gazowy jest następnie pochłaniany w absorberze przez słaby roztwór amoniaku. Nasycony roztwór przepływa z powrotem do warnika, gdzie proces rozpoczyna się od nowa. 

 

 

 

 

 Lodówki absorpcyjne produkowane są w wielu wersjach. Najczęściej spotykanymi lodówkami absorpcyjnymi  są lodówki w kamperach i przyczepach kempingowych, mają one pojemność od 30 do nawet 250 litrów. Ich wygląd przypomina lodówki domowe z półkami na drzwiach oraz półkami głównymi do przechowywania jedzenia. Lecz lodówki absorpcyjne możemy również kupić jako lodówki turystyczne - przenośne. 

Lodówki Dometic z serii ACX zasilane są 12 v , 230v lub gazem a model ACX 40G posiada możliwość zasilania 12v , 230 v oraz gazem z kartuszy gazowych. Zatem lodówki absorpcyjne można np. używać w domu szykując się do drogi, następnie korzystając z gniazda zapalniczki zasilając napięciem 12v, a na kempingu, w lesie czy nad jeziorem zasilając lodówkę gazem. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt iż lodówki absorpcyjne charakteryzują się bezgłośną pracą. 

 

Wydajność lodówek absorpcyjnych Dometic sięga nawet do 30 °C poniżej temperatury otoczenia. 

 

Lodówki absorpcyjne to...

      - Różnorodność zasilania 12v, 230v, gaz

     - Bezgłośna praca 

     - Wydajność chłodzenia uzależniona od temperatury otoczenia 

 

Zastosowanie 

     - Wyjazdy kilkudniowe na kemping, do lasu, pod namiot, nad jezioro

     - Do kamperów lub przyczep kempingowych jako dodatkowa lodówka do przedsionka.

     - Wyjazdy off-road 

 

 

Lodówki Pasywne 

 

Główną zaletą lodówek pasywnych jest fakt że nie potrzebują one żadnego zasilania. Natomiast lodówka pasywna zbudowana jest z wysoko skutecznej izolacji która wykonana jest  z pianki poliuretanowej oraz uszczelkę labiryntową która nie przepuszcza powietrza. Lodówka wypełniona wkładami chłodzącymi lub lodem zapewnia świeżość artykułów spożywczych przez kilka dni. 

 

 

Lodówki pasywne idealnie nadają się tam gdzie nie mamy możliwości korzystania z jakiego któregokolwiek źródła zasilania. 

Lodówki pasywne najczęściej wykorzystywane są przez wędkarzy, rybaków (wyprawa na dorsza), czy przez myśliwych. Akcesoria dostępne do lodówek pasywnych firmy Dometic czynią je wielofunkcyjnymi. 

Akcesoria dostępne do lodówek pasywnych firmy Dometic:

   - poduszka do siedzenia 

   - przegroda

   - mały koszyk

   -uchwyt na napoje i uchwyt

   -uchwyt na napoje

   - uchwyt na wędkę 

   - otwieracz do butelek 

   - zestaw mocujący 

 

Lodówki Pasywne to...

   - Wysokowydajna izolacja z pianki poliuretanowej  połączona z uszczelką labiryntową 

   - Nie wymagają żadnego źródła zasilania

   - Utrzymują świeżość żywności przez kilka dni, zależnie od temperatury otoczenia

   - Łatwe czyszczenie

   - Optymalny stosunek pojemności do wagi 

 

 

Dzięki tak wielu technologiom chłodzenia każdy może dobrać lodówkę dla siebie, lodówkę szytą na miarę własnych potrzeb.

Lodówki termoelektryczne świetnie sprawdzą się na jedno dwu dniowe wypady, do przewozu jedzenia, leków czy kosmetyków. Idealnie sprawdza się w podróżach służbowych. Lodówki kompresorowe stosowane są do kamperów, przyczep kempingowych, jachtów czy na dłuższe wypady. występują w różnych wersjach od przenośnych przez lodówki pod zabudowę do agregatów stosowanych na jednostkach pływających. Lodówki kompresorowe mogą również służyć do transportu leków, osocza czy nawet organów do przeszczepów. Lodówki  absorpcyjne charakteryzują się bezgłośna pracą, różnorodnością zasilania idealne na kemping, pod namiot lub wypad off-road. Lodówki Pasywne to lodówki ideale tam gdzie nie możemy zapewnić żadnego z źródeł zasilania, a potrzebujemy zapewnić świeżość naszym produktom na kilka dni. Idealnie nadadzą się na polowanie czy wyprawę na dorsza lub na ryby gdzie dzięki akcesoriom do lodówek Dometic sprawią że lodówka stanie się czymś więcej niż tylko lodówką....

 

Powyżej opisaliśmy dostępne na rynku lodówki turystyczne w różnych technologiach, mamy nadzieję że choć trochę pomogliśmy w dokonaniu właściwego wyboru. Jeśli jednak mają Państwo nadal wątpliwości zapraszamy do kontaktu

email: biuro@oderman.pl lub tel: 506 814 260

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl